2011-2012 Awards

Electrical Engineering & Computer Science

Carlton E. Tucker Teaching Award for excellence in teaching
  • Adam J. Hartz G,
    Princeton, IL

Harold L. Hazen Teaching Award for excellence in teaching

  • Phillip M. Nadeau G,
    Whitby, Ontario, Canada

Frederick C. Hennie III Teaching Award for excellence in teaching

  • Austin T. Clements G,
    Park City, UT
  • Anirudh Sivraman G,
    Chennai, India
  • Joseph D. Steinmeyer G,
    South Park, PA

Robert M. Fano UROP Award for outstanding undergraduate research project in EECS

  • Brian R. Sennett '13,
    Hopewell Junction, NY

Licklider UROP Prize for outstanding undergraduate research project in the area of networking and human interaction

  • Ivan A. Sergeev '12,
    San Diego, CA

Anna Pogosyants UROP Prize for outstanding undergraduate research project in CSAIL

  • Panupong Pasupat '12,
    Washington, DC

Northern Telecom/BNR Project Award for best 6.111 laboratory project

  • Jose Cruz Serrallesm '12,
    Guynabo, PR
  • Logan P. Williams '13,
    Newport, OR

George C. Newton Laboratory Award for best 6.111 laboratory project

  • Scott M. Bezek '12,
    Palatine, IL
  • Rui Luo '12,
    South Plainfield, NJ
J. Francis Reintjes Excellence in VI-A Industrial Practice Awardfor outstanding performance at a VI-A company
  • Travis R. Grusecki G, Glendale, AZ

Morris Joseph Levin Award for best Master of Engineering thesis presentation

  • Adrian V. Dalca G,
    Toronto, Canada
  • Gauri Joshi G,
    Mumbai, India
  • YiChang Shih G,
    Taipei, Taiwan
  • Frank M. Yaul G,
    Bellevue, WA

Charles & Jennifer Johnson Thesis Award for outstanding Master of Engineering thesis in computer science

  • Timothy R. Schoen G, Brookhaven, PA

David Adler Thesis Award for outstanding Master of Engineering thesis in electrical engineering

  • Frank Yaul G,
    Bellevue, WA
  • Second Prize: Jonathan Mailoa G, Tangerang, Indonesia

William A. Martin Thesis Award for outstanding master's thesis in computer science

  • Gauri Joshi G,
    Mumbai, India
  • Second Prize: Zeyuan Zhu G, Beijing, China

Ernst A. Guillemin Thesis Award for outstanding master's thesis in electrical engineering

  • Guillaume Lestoquoy G, Cambridge, MA
  • Second Prize: Chen Sun G, Sunnyvale, CA

George M. Sprowls Award for outstanding doctoral thesis in computer science

  • Michael S. Bernstein G, Cambridge, MA
  • Satchuthananthavale R. Branavan G, Colombo, Sri Lanka

Jin-Au Kong Thesis Award for outstanding doctoral thesis in electrical engineering

  • Venkat Chandrasekaran G, Dubai, UAE
  • Shu-Wei Huang G,
    Taiwan
David A. Chanen Writing Award for best written paper in 6.033
  • Kenny H. Lam '12,
    Sugar Land, TX

Richard J. Caloggero Award for loyalty and dedication to the department

  • Agnes Y. Chow, Administrative Officer

Department Head Special Recognition Award for outstanding service to the department

  • Tony L. Eng, Senior Lecturer

Ruth and Joel Spira Award

  • Russ Tedrake, Associate Professor

Jerome Saltzer Award for excellence in teaching recitation sections

  • Dana Weinstein, Assistant Professor

Graduate Student Association Graduate Advisor Award

  • Terry Orlando, Professor

Burgess (1952) & Elizabeth Jamieson Award for excellence in teaching

  • Hari Balakrishnan, Professor
  • John Guttag, Professor

2012 Capers & Marion McDonald Award for Excellence in Mentoring and Advising

  • Terry Orlando, Professor

Facutly Research Innovation Fellowships

  • Vladimir Bulovic, Professor
  • Tommi Jaakkola, Professor
  • Dina Katabi, Professor
  • Muriel Medard, Professor

Eta Kappa Nu Best Instructor Award

  • Jing Kong, Associate Professor

ACM/IEEE Best Advisor Award

  • Duane Boning, Professor